0-9 A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V W X Y Z

Manuş Baba Hakkında

Manuş Baba sahne adını kullanan Mustafa Özkan, 1986 yılı Aralık ayında Mersin Tarsus'ta dünyaya gelmiştir. Aslen Diyarbakırlı bir mevsimlik işçi ailenin oğlu olan Manuş Baba 20 yıldan fazla süredir Antalya'da yaşıyor. Sahnede kullandığı adın nerden geldiğini de aşağıdaki gibi açıklıyor Manuş Baba;

Avrupa çingeneleri arasında bulunan manuşlar var bir de. İnsan anlamına geliyor. Sevgili Jan Yoors’un Çingeneler isimli kitabında da küçük güzel çocuk manasında kullanılmıştır. Her türlü gideri var yani. Baba’ya gelince… Baba figürü bizim ailede önemli olmuştur hep. Bir adam var. Her yaz giderdi uzak kentlere. 5-6 ay kış gelene kadar onu beklerdik. Yağmurlar sertleşince çıkıp gelirdi. Elinde çalıştığı sahillere vuran, yalnız bırakılmış kamyonlar, bebekler, arabalar ile gelirdi. Hatırlıyorum, bir sabah Tarsus’tayız. Okula gideceğim, uyanıyorum. Yatağımın başında sarı bir kamyon vardı. İçine oturulabilecek kadar da büyüktü. Babam gelmişti. Kamyonun ömrü uzun sürmedi tabii, mahalledeki çocuklar ile iplik bağlayıp birbirimizi çekiyorduk. Sonra babam, bir gün annemle bize ‘’Hazırlanın, hadi çocuklar gidiyoruz!’’ dedi. Çıktık, Antalya’ya geldik. Babam öğretmen olacakmış, lakin para mevzularından bu mümkün olmamış. Lisede, edebiyat öğretmeni gitar çalarmış sınıfta. Ukte kalmış kendisinde. Antalya’ya geldiğimiz sene gitar aldı bana. Öyle bir tuttum, bırakmadım. Müziğe ilk adımımı böyle attım.

Manuş Baba'nın 2017 yılına kadar bir alnüm çalışması yoktu fakat çektiği coverlar ile büyük bir ilgi yakaladı. '017 yılında çıkardığı albüm ile de birçok dinleyecinin ilgisini çekti.

Manuş Baba Albümleri

  • 2017 -- Dönersen Islık Çal

Manuş Baba Şarkı Sözleri