0-9 A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V W X Y Z

Linet Hakkında

Türkçe şarkılar seslendiren Linet, 5 Mart 1975 tarihinde İsrail'in Tel Aviv kentinde dünyaya gelmiştir. Güzel şarkıcının hem Türkiye hem de İsrail vatandaşlığı bulunmaktadır. Ailesi 500 sene önce İspanya'dan İstanbul'a taşınan Musevi bir ailedir. Annesi eski Türk Sanat Müziği şarkıcılarından olan Leyla (Bonana) Özgecan'dır. Genç yaşta kaybettiği babasının adı Şumuel Menaşe'dir ve Linet'in 2 tane kardeşi vardır. 1973 yılında annesini İsrail'e gitmesinden dolayı İsrail'de doğmuştur. Dört yıl piyano ve şan dersleri aldı. Konservatuvar eğitimini İsrail’de aldı. Türkçe ve İspanyolca’yı evde öğrendi. İbranice, İngilizce ve Arapça’yı İsrail’de okulda öğrendi. Ekstradan da Yunanca’yı çok sevdiği için öğrendi.

Annesinden şarkı söylemeyi öğrenen ve daha beş yaşındayken ilk sahne tecrübesini yaşayan sanatçı, ilk albüm çalışmasını da 10 yaşındayken gerçekleştirdi. 1993 yılında “Ani Ana” isimli şarkı ile Eurovision Şarkı Yarışması İsrail elemelerine katılmıştır.

17 yaşındayken Orhan Gencebay ile tanışan ve Gencebay’ın şarkılarından oluşan bir albüm yayınlayan Linet, bu albümle iki Altın Plak kazandı.

Linet, İsrail’de liseyi bitirir bitirmez askere gitti, 3 ay askerlik yaptı. Askerden gelinde hemen 1994 yılında Türkiye’ye geldi.

Şarkılarını Türkçe, İbranice, Yunanca, İspanyolca, İngilizce ve Arapça olarak seslendiren Linet, 1999 senesinde Türkiye’den uzaklaşarak İngiltere, Fransa, Yunanistan, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya gibi ülkelerde çalıştı ve İsrail‘e yerleşti.

Linet Albümleri

  • 1994 -- Linet 1
  • 1995 -- Linet 2
  • 1997 -- Linet'in Müzik Kutusu
  • 2003 -- Linet Different Woman
  • 2009 -- PAylaşmak İstiyorum
  • 2011 -- Kalbimin Sahibi Sen
  • 2012 -- Yorum Farkı

Linet Şarkı Sözleri